پروسه بررسی جهت مهاجرت به خارج از کشور

١) آیا زندگی در خارج خوب است یا بد؟

اولین مورد پیشنهادی من اینکه قبل از پاسخ به این سوال باید در خود جستجو کنید که دلایل و انگیره کافی برای زندگی در خارج از کشور داشته باشید یعنی همین جوری نباید تصمیم گرفت چون تمام اونهائیکه همیجوری بلند شدند اومدند بعد از ۲ سه ماه برگشتند. (از همسایه های زیادی در اینجا )چون به نظر من اقدام به همچین امری بسیار متفاوت از اقدامات دیگر در زندگی است هر موقع خواستی تصمیم بگیری اول دلایل آمدنت را روی کاغذ بنویس و براشون نمره بده و سبک سنگین کن . من خودم نزدیک به ۲۵ مورد دلیل داشتم...

حداقل برای خودت و دیگران دلایل قانع کننده ای دارید که می تواند تازه یکی از رموز موفقیت شما در زندگی خارج از کشور باشد.

٢) آیا با هر انگیزه ای می شود عزیمت کرد؟

اگر دلایل شما درسوال قبلی در مقابل دلبستگی ها و تعلقات مادی و غیر مادی به اندازه ای نباشد که شما را قانع کند از تصمیم به عزیمت از کشور منصرف شوید و با همان وضعیت خوب یا بد بسازید ولی اگر سنگینی دلایل شما به بیشتر از سه چهاربرابر تعلقات شما در کشور خودت رسید آنوفت تازه به این مرحله  می رسید که قدمهای دیگر اقدام به رفتن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.  

٣) آیا روحیه ریسک پذیری و از نو شروع کردن  (البته با کمی متفاوت از نو شروع کردن) را دارید؟

ماها عادت کرده ایم به یکنواختی و تکرار از نو شروع کردن را دوست نداریم یعنی تغییر را دوست نداریم اگر هم دوست داشته باشیم دلش رو نداریم ولی من اعتقاد دارم باید هرچند وقت به سراغ تعییر رفت و برای جنگ با عوامل و موانع تغییر زره پوش شد و جنگید و از نو شروع کرد اگر نو شدن را دوست دارید....

بنابراین هرموقع آماده تغییر را پیدا کردی می توانی به بررسی قدمهای دیگر بروید..

۴) مطالعه روی اینکه کدام کشور برای انتخاب خوب است؟

بعد از رد شدن از مراحل قبلی یعنی داشتن سه مرحله اول باید دید که کدام کشور با شرایط و خواسته های تو مطابقت دارد شرایطی چون مالی فرهنگی آب هوا دوری و نزدیک بودن به کشور خود و غیره ... را می توان مورد بررسی و  مطالعه قرارداد و روی یکی دو کشور مورد نظر تمرکز نمود و شرایط آنرا سنجیدو درنهایت یکی را انتخاب نمود.

۵) سفری چند روزه به کشور انتخاب شده.

باید یک سفر چند روزه توریستی در صورت امکان مالی بطور انفرادی یا با خانواده به آن کشور عزیمت نمود و نه برای تفریح و گشت و گذار صرفا جهت بررسی و آشنا شدن با شرایط زندگی در آنجا و بازار کار آن کشور. و یک تجربه چند روزه می تواند خیلی در انتخاب آن کشور مفید باشد.

۶) آیا همه چیز و همه زندگی را باید فروخت و رفت ؟

این بستگی به میزان قدرتمند عمل کردن شما در اقدامات اولیه شما می باشد و هیچ توصیه ای در این مورد نمی شود کرد مگر با در نظرگرفتن شرایط خودت.

٧) برای عزیمت چه مقدار پول باید به همراه داشته باشید؟

بعد از بررسی هزینه ها و مخارج تقریبی کشور مقصد برای یک خانواده ٣ الی ۴ نفره پول نقد حداقل به اندازه ۶ ماه الی ١ سال باید داشته باشید که با خیال راحت این عزیمت را انجام بدهید در صورتیکه این میزان مقدور نباشد به نسبت کم بودن فکر را دچار استرس کرده و میزان موفقیت کاهش پیدا خواهد کرد اگر این میزان به کمتر از ٣ ماه رسیدمن پیشنهاد میکنم از عزیمت صرفنظر کنید مگر شرایط کار و زندگی از قبل در کشور مقصد برایتان مهیا شده باشد.(مثلا برای مالزی حداقل باید ٢٠ میلیون تومان برای یک خانواده ٣ نفره نقد داشته  باشید)

 ٨) آیا کار خوب در خارج با در آمد خوب میشه پیدا کرد ؟

این مهمترین سوالی است که همه همیشه اول بدنبال پاسخ به این سوال هستند اما این سوال اساسا غلط است چون جواب به این سوال در کشور خودت هم که خیلی امتیازبیشتری نسبت به اشتغال وجود دارد نمی توان با اطمینان جواب داد و یا به جواب رسید چه برسد به کشور غریبی که شما در اولویت آخر قرار دارید و مشکلات خارجی بودن و هم زبان نبودن هم به آن اضافه می شود بنابراین چه باید کرد؟  وقتی به این تصمیم می رسیم بدانیم که چقدر قدرت داریم که در کوتاه ترین مدت بدون استرس وارد عمل شده و بعنوان کسی که به فرض بطور جبری در شرایط جدید قرار گرفته و وظیفه دارد و مجبور است شکم خود و خانواده اش را سیر کند واین از نظر من یک تز است و قطعا باعث کشف خلاقیت و توانائیهای فرد می شود. 

توضیح:زندگی هر شخصی حاصل اندیشه های اوست نه الزاما حاصل شرایط بیرونی. همه مراحل ذکر شده فقط یک الگو است نه تمام راه حل بلکه کامل کننده این مراحل میزان خواسته فرد است حتی نه شرایط فرد.

٩) چه مدت طول میکشد تا کاری پیدا کرد و چگونه؟

به همان مدت که بتوانی در شرایط بحرانی فکر کنی و برای خارج شدن از بحران به اندیشه های نو برسی.و چگونگی آن هم اول باید بدون استرس جامعه جدید را شناخت و بعد از بررسی های لازم نیاز های جدیدی را پیدا کرد که در مورد آن یا فکر نشده و یا کمتر برای آن فکر شده و یا اگر هم شده بنحو احسن عمل نمی شود.

١٠) بعد از خوب به پایان رسیدن همه این مراحل آیا غربت و دوری از وطن (دوری از دوستان و آشنایان )شیرینی تمامی این زحمت ها که منجر به موفقیت شده است را از بین خواهد برد؟

این مسئله خیلی از ما ایرانیان را در خارج از کشور بعد از سپری شدن مدت کوتاهی دچار مشکل میکند و خیلی از خانواده ها بعد از مدتی دچار افسردگی شده و زود قصد برگشتن میکنند.اما این نیز بستگی به مجموعه تعلقات و وابستگی های افراد دارد که بمیزان آن فرد را دچار مشکل میکند.به نظر من اونهائی که مهاجرت از طریق غیر قانونی یا با پناهندگی سیاسی رفته اند بدلیل روانی که نمی توانند هر موقع دلشان خواست به کشور برگردند بسیار برای آنها سخت است اما قانونی شاید این میزان بسیار اندک است.ولی در هر صورت دلتنگی پیش خواهد آمد .

اما راه حل چیست؟ به نظر من وقتی فرض را بر این بگیری که راهی جز این وجود ندارد انگار در اثر یک اتفاق بعد از این باید با این شرایط دوری از تعلقات زندگی کنید و وابستگی ها را کم رنگ کرده و راحت حواهید بود منکه با اون کنار آمدم.

.................................... هر خواستنی هزینه دارد .........................................

/ 2 نظر / 21 بازدید
Romanza

سلام دوست عزیز.وبلاگت خوبه .فقط میشه گفت اطلاعاتی که دادی خیلی ناقصه. آدم وقتی میخونه نمیدونه چه کاربردی میتونه از نوشته هات بکنه.آخه این بحث خیلی تخصصی تر از ایناس که بشه اینجور قضاوت کرد. ولی از کارت تشکر میکنم

رضا

[گل] سلام به حضور شما دوست عزیز بنده از مالزی ومردمان ان خیلی خوشم میاد وبلاگ شما اطلاعات خوبی به من داد بیشتر وارد جزئیات شوید خیلییییییممنونننننننننننننننننننن[گل][گل]