( Leader Land ) سرزمين راهنمائی تجارت و جهانگردی

تور زيباي ابيانه كاشان

تاریخ تور :  جمعه 23 /۹/ ۸۶                            ساعت حرکت :  ۵:۳۰ صبح

مکان حرکت : میدان انقلاب تهران                      لیدر :  آقای حامد محرر

تعداد نفرات : ۱۳ نفر                                         مجوز از : شرکت گردشگری آتالند

سرپرست :رضا مهتابی                                     

افراد تيم :  الهه حدادي ،نفيسه پيراني (همراه داریوش پیرانی)، فریبا حقیقی پور،  سميه خزائي پور (همراه بابک لساني ) ، محبوبه فقيه زاده ، کبري عابديني ،هانیه باقر پور (همراه حامد باقرپور) ، سارا عسکری و رضامهتابي

ساعت ۵:۳۰ در میدان حاضر شدیم ولی بدلیل بوجود آمدن مشکل برای مینی بوس مجبور شدیم ساعت ۷ راه بیافتیم ساعت ۹ در مجتمع خدماتی رفاهی مارال ستاره در ۳۰ کیلومتری نرسیده به کاشان مسقر شدیم و صبحانه  صرف کردیم در ساعت ۱۰:۲۰ به کاشان رسیدیم .

اول به منطقه سیلک (SIِِِALK) رفتيم اين منطقه يك تپه هاي خاكي است كه بدست بشر ساخته شده است و قدمت آن به ۷ هزار سال پيش مي رسد كه در اين محل زندگي مي كردند در اين تپه گورستان هائي از انسان هاي ماقبل تاريخ وجود دارد در آن دوره مردگان را در منازل شخصي خود دفن ميكردند و درحال حاضر اسكلت هاي پيدا شده در اين محل بصورت محافظت شده ديده ميشود.

طرح بازسازی شده زیگورات (محلی که مردمان قدیم برای نزدیک شدن به خدا و طلب آمرزش و راز و نیازکردن  ارتفاع هائی را درست می کردند)برای اولین بار توسط پروفسور گیرشمن فرانسوی در سال ۱۹۳۳ میلادی حفاری شد تا به کاوش های تاریخی دست پیدا کند.

دراین منطقه ظروف سفالی همراه با مردگان کشف گردید که حدود ۲۰۰ قبر توسط هئیت فرانسوی به ثبت رسید.     مردمان سیلک آنزمان بدن مردگان  خود را با قشر نازکی از گل اخری (Gele okhra) مي پوشاندند و به همراه هدايا دفن ميكردند.

ساعت ۳۰/۱۱ رفتيم به خونه سيد جعفر طباطبائي كه بسيار زيبا و تاريخي و ديدني بود كه با زير بناي ۴۷۳۰متر و ۳هزار متر زيزبنا و ۱۷۳۰متر حياط كه شروع ساخت آن مربوط به ۱۲۵۵ ه .ق مي باشد كه ساخت آن تا ۱۲۶۵ بطول انجاميده است اين خونه از طرح معماري گودال باغچه مي باشد.

ساعت ۱۳ بسمت خود ابيانه حركت نموديم و بعد از صرف نهار در خود ابيانه اقدام به بازديد بافت سنتي و قديمي خانه هاي ابيانه نموديم شرح ابيانه همين بس كه فقط بايد ديد....

(ابيانه: يکي از روستاهاي شهرستان نطنز در استان اصفهان است. در 40 کيلومتري مغرب شهر نطنز واقع است.
ابيانه در دامنه کوه قرار گرفته و هواي آن سرد است. مردم اين روستا بيشتر به دامپروري و کشاورزي ميپردازند. محصولات عمده آن غلات، ميوه، بُنشَن، و لبنيات است. مردم ابيانه به تاتي، که يکي از گويشهاي مرکزي ايران است سخن ميگويند.
ابيانه روستايي بسيار کهن است که آثار گوناگوني از دوره ساسانيان تا قاجاريان، يعني نزديک به هزار و پانصد سال، را مانند موزه اي در خود حفظ کرده است. ويرانه قلعه‌هاي باستاني، بازمانده دو آتشکده از زمان ساسانيان، سه مسجد قديمي و خانه هايي بازمانده از دوره صفويان تا قاجاريان، نمونه هايي از آثار کهن در اين روستا هستند. در مسجد جامع ابيانه منبري را ميتوان ديد که در سال 466 ه‌ق و محرابي چوبي که در سال 477 ‌ه‌ق ساخته شده است.

 برگرفته از فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، جلد دوم، ص 41 و 42، نشر فرهنگنامه

جهت رفتن به اين روستاي زيبا مي توانيد هم از طريق آزاد راه كاشان - اصفهان و هم از راه قديمي- كاشان نطنز استفاده كنيد . در هر دو مسير در سمت غرب جاده تابلوهاي راهنما شما را به سمت اين روستا هدايت خواهد نمود . پس از طي حدود 25 كيلومتر در جاده پر پيچ و خم و زيبايي به روستا مي رسيد .بهترين موقع سفر به اين روستا از اوايل بهار تا اواخر پاييز است چرا كه زمستانهاي سردي دارد و چون در دامنه كوه بلند كركس قرار گرفته است حتي زمستانها برف نيز ميبارد . در فصول سرد حتما لباس گرم در اختيار داشته باشيد

قدم زدن در كوچه پس كوچه هاي روستا انسان را به عمق تاريخ مي برد . كوچه باغهاي تنگ و تاريك و سنگفرش شده و بوي كاه گل بسيار دل انگيز است . ديدن مساجد قديمي و دربهاي قديمي و ارزشمند و همچنين قناتها و ديوارهاي سرخ رنگ روستا همراه با طبيعت زيبا و هواي پاك به دور از زندگي شهري و دود و بوق و سر و صداي آن انسان را به حسرت وا مي دارد حتما سري به آنجا بزنيد
)

ساعت ۶ قبل از غروب به سمت تهران روانه شديم و در نهايت ساعت ۳۰/۹ در تهران بوديم.

شعر امروز:

گروه لیدری بودیم و  رفتیم سوی ابیانه     نظر بر آشیان رفته گان کردیم چو مستانه

همه ماندیم حیرت ز زیبائی این روستا     که حس ما کسی داند که یکبار رفته ابیانه  

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٦/٩/٢٤ - آنسوی مه