( Leader Land ) سرزمين راهنمائی تجارت و جهانگردی

تور زيباي ابيانه كاشان

تاریخ تور :  جمعه 23 /۹/ ۸۶                            ساعت حرکت :  ۵:۳۰ صبح

مکان حرکت : میدان انقلاب تهران                      لیدر :  آقای حامد محرر

تعداد نفرات : ۱۳ نفر                                         مجوز از : شرکت گردشگری آتالند

سرپرست :رضا مهتابی                                     

افراد تيم :  الهه حدادي ،نفيسه پيراني (همراه داریوش پیرانی)، فریبا حقیقی پور،  سميه خزائي پور (همراه بابک لساني ) ، محبوبه فقيه زاده ، کبري عابديني ،هانیه باقر پور (همراه حامد باقرپور) ، سارا عسکری و رضامهتابي

ساعت ۵:۳۰ در میدان حاضر شدیم ولی بدلیل بوجود آمدن مشکل برای مینی بوس مجبور شدیم ساعت ۷ راه بیافتیم ساعت ۹ در مجتمع خدماتی رفاهی مارال ستاره در ۳۰ کیلومتری نرسیده به کاشان مسقر شدیم و صبحانه  صرف کردیم در ساعت ۱۰:۲۰ به کاشان رسیدیم .

اول به منطقه سیلک (SIِِِALK) رفتيم اين منطقه يك تپه هاي خاكي است كه بدست بشر ساخته شده است و قدمت آن به ۷ هزار سال پيش مي رسد كه در اين محل زندگي مي كردند در اين تپه گورستان هائي از انسان هاي ماقبل تاريخ وجود دارد در آن دوره مردگان را در منازل شخصي خود دفن ميكردند و درحال حاضر اسكلت هاي پيدا شده در اين محل بصورت محافظت شده ديده ميشود.

طرح بازسازی شده زیگورات (محلی که مردمان قدیم برای نزدیک شدن به خدا و طلب آمرزش و راز و نیازکردن  ارتفاع هائی را درست می کردند)برای اولین بار توسط پروفسور گیرشمن فرانسوی در سال ۱۹۳۳ میلادی حفاری شد تا به کاوش های تاریخی دست پیدا کند.

دراین منطقه ظروف سفالی همراه با مردگان کشف گردید که حدود ۲۰۰ قبر توسط هئیت فرانسوی به ثبت رسید.     مردمان سیلک آنزمان بدن مردگان  خود را با قشر نازکی از گل اخری (Gele okhra) مي پوشاندند و به همراه هدايا دفن ميكردند.

ساعت ۳۰/۱۱ رفتيم به خونه سيد جعفر طباطبائي كه بسيار زيبا و تاريخي و ديدني بود كه با زير بناي ۴۷۳۰متر و ۳هزار متر زيزبنا و ۱۷۳۰متر حياط كه شروع ساخت آن مربوط به ۱۲۵۵ ه .ق مي باشد كه ساخت آن تا ۱۲۶۵ بطول انجاميده است اين خونه از طرح معماري گودال باغچه مي باشد.

ساعت ۱۳ بسمت خود ابيانه حركت نموديم و بعد از صرف نهار در خود ابيانه اقدام به بازديد بافت سنتي و قديمي خانه هاي ابيانه نموديم شرح ابيانه همين بس كه فقط بايد ديد....

(ابيانه: يکي از روستاهاي شهرستان نطنز در استان اصفهان است. در 40 کيلومتري مغرب شهر نطنز واقع است.
ابيانه در دامنه کوه قرار گرفته و هواي آن سرد است. مردم اين روستا بيشتر به دامپروري و کشاورزي ميپردازند. محصولات عمده آن غلات، ميوه، بُنشَن، و لبنيات است. مردم ابيانه به تاتي، که يکي از گويشهاي مرکزي ايران است سخن ميگويند.
ابيانه روستايي بسيار کهن است که آثار گوناگوني از دوره ساسانيان تا قاجاريان، يعني نزديک به هزار و پانصد سال، را مانند موزه اي در خود حفظ کرده است. ويرانه قلعه‌هاي باستاني، بازمانده دو آتشکده از زمان ساسانيان، سه مسجد قديمي و خانه هايي بازمانده از دوره صفويان تا قاجاريان، نمونه هايي از آثار کهن در اين روستا هستند. در مسجد جامع ابيانه منبري را ميتوان ديد که در سال 466 ه‌ق و محرابي چوبي که در سال 477 ‌ه‌ق ساخته شده است.

 برگرفته از فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، جلد دوم، ص 41 و 42، نشر فرهنگنامه

جهت رفتن به اين روستاي زيبا مي توانيد هم از طريق آزاد راه كاشان - اصفهان و هم از راه قديمي- كاشان نطنز استفاده كنيد . در هر دو مسير در سمت غرب جاده تابلوهاي راهنما شما را به سمت اين روستا هدايت خواهد نمود . پس از طي حدود 25 كيلومتر در جاده پر پيچ و خم و زيبايي به روستا مي رسيد .بهترين موقع سفر به اين روستا از اوايل بهار تا اواخر پاييز است چرا كه زمستانهاي سردي دارد و چون در دامنه كوه بلند كركس قرار گرفته است حتي زمستانها برف نيز ميبارد . در فصول سرد حتما لباس گرم در اختيار داشته باشيد

قدم زدن در كوچه پس كوچه هاي روستا انسان را به عمق تاريخ مي برد . كوچه باغهاي تنگ و تاريك و سنگفرش شده و بوي كاه گل بسيار دل انگيز است . ديدن مساجد قديمي و دربهاي قديمي و ارزشمند و همچنين قناتها و ديوارهاي سرخ رنگ روستا همراه با طبيعت زيبا و هواي پاك به دور از زندگي شهري و دود و بوق و سر و صداي آن انسان را به حسرت وا مي دارد حتما سري به آنجا بزنيد
)

ساعت ۶ قبل از غروب به سمت تهران روانه شديم و در نهايت ساعت ۳۰/۹ در تهران بوديم.

شعر امروز:

گروه لیدری بودیم و  رفتیم سوی ابیانه     نظر بر آشیان رفته گان کردیم چو مستانه

همه ماندیم حیرت ز زیبائی این روستا     که حس ما کسی داند که یکبار رفته ابیانه  

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٦/٩/٢٤ - آنسوی مه


تور جاذبه هاي شهر قزوين

 تاریخ تور : ۹ /۹/ ۸۶                                        ساعت حرکت : ۶ صبح

مکان حرکت : جلوی دانشگاه اقتصاد تهران       لیدر :  خانم خليلي راهنماي قزوين

تعداد نفرات : ۱۶ نفر                                         مجوز از : شرکت گردشگری آتالند

سرپرست :رضا مهتابی

افراد تيم :  الهه حدادي ،نفيسه پيراني ، اعظم دشت بين (همراه :اکبر دشت بين)، علي ملکوتي(همراه داريوش ملکوتي)، فریبا حقیقی پور،  مهدي قدرتي ، سميه خزائي پور (همراه بابک لساني ) ، رضا افشار ، محبوبه فقيه زاده ،پرستو مرادي ، کبري عابديني ، نرگس رضوي و رضامهتابي

در اين برنامه به اين نتيجه رسيدم که تمامي شهرهاي ايران داراي آثار تاريخي و باستاني است که متاسفانه و هزار متاسفانه براي خيلي از مردم ايران شناخته شده نيست .

قبل از اينکه اين برنامه را انجام دهيم اکثر بچه ها حتي خود من فکر نمي کرديم شهر قزوين از  جاذبه هاي تاريخي  چنداني برخوردار باشد در صورتيکه بعد از مطالعه و ديدن بخش کوچکي از اين مراکز تاريخي پي برديم که اين استان  با ثبت بيش از هزار اثر تاريخي که ۱۲ درصد بناهاي تاريخي کشور را شامل ميشود در رتبه نخست قرار دارد

در ساعت مقرر از جلوی دانشگاه به را افتادیم وساعت ۹ صبح به قزوين رسیدیم و قراري که با خانم خليلي کارشناس و راهنماي آثار و ميراث فرهنگي قزوين داشتيم به خدمتشان رسيدم و با راهنمائي هاي خوب ايشان اول از حمام قجر که حدودا مربوط به ۴۰۰ سال پيش يعني زمان شاه عباس صفوي مي باشد ديدن کرديم . يکي از شگفتي هاي اين حمام اين بود که دو نفر مي توانستند با فاصله ۷ و ۸ متري پشت به هم و رو به ستون هاي مقابل هم  با همديگر پچ پچ کنان حرف همديگر رو بشنوند و کسي در اين فاصله چيزي نشنود.

بعد رفتيم به کاروانسراي سعدالسلطنه که بزرگترين سراي سر پوشيده تجاري در ايران مي باشد که ۲۶ هزار متر مساحت دارد که از زمان ناصرالدين شاه بعنوان بار انداز و پخش کننده کالاهاي تجاري در ايران بوده است.

بعد رفتيم به مسجد النبي معروف به مسجد سلطانيه که از دوره فتحعلي شاه قاجار مي باشد و تنها مسجدي که مناره ندارد.

و بعد از عمارت چهلستون ديدن کرديم ساختماني هشت گوش و در ۲ طبقه به مساحت تقريبي ۵۰۰متر بنا شده داراي طرحي صليبي و سقف و طبقه همکف پوشيده از مقرنس با طرحهاي بديع و سقف طبقه فوقاني خنچه پوش مي باشد.

بعد از آن از مسجد جامع و از بزرگترين آب انبار بنام سردار بزرگ ديدن کرديم بعد به کليساي برج ناقوس يا کليساي کانتور ديدن نموديم که اين کليسا کوچکترين کليسا در ايران مي باشد که حدود ۴۰ متر مربع مساحت داشت چون مربوط به ارتدکس ها بوده و ارتدکس ها هم مراسم خود را سر پائي اجرا مي کردند. ساعت ۱ ظهر بود که از مقبره حمداله مستوفي قزويني ديدن کرديم که تاريخ نگار سال ۶۸۰ هجري قمري بوده و نقدي هم براي شاهنامه فردوسي داشتند و در دوره ايلخاني مي زيسته است.

از ساعت ۲ الي ۳ براي صرف نهار اختصاص داديم .

در ساعت سه از منزل شخصي بنام آقاي اميني که خود جزو آثار تاريخي مي باشد و بسيار زيبا و ديدني بود ديدن نموديم و در ساعت ۴ و نيم از پيست ديدني موتور سواران که از کوه بالا مي رفتند ديدن کرديم.

البته اين جزئي از آثار تاريخي اين شهر بود که به نظر بنده حداقل ۲ روز نياز بود که از جاهاي بيشتري ديدن مي کرديم.

ساعت ۶ بسمت تهران روانه شديم .و در نهايت ساعت ۸ تهران بوديم .

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        ۱۳۸٦/٩/۱٠ - آنسوی مه